Зі студентами у прес-клубі молодого журналіста
Днями на запрошення доцента кафедри журналістики УжНУ Володимира Тарасюка до студентів-медійників завітав заслужений журналіст України, публіцист, головний редактор закарпатського тижневика «Фест» Василь Іванович Ільницький. Говорили про світоглядну журналістику в Україні.
Пан Василь наголосив, що журналістика повинна бути об’єктивною, без особистих оцінок та суджень – лише факти. Хоч медійники – звичайні люди, бачать і відчувають чужий біль, проте пристрасність має залишатися поза їхньою професією. Підкреслив також, що не просто інформують громадськість, а й акцентують увагу на важливих суспільно-політичних проблемах, проводять благодійні акції, займаються волонтерством.
Василь Ільницький
«Бути журналістом – складно. Це люди, які 24 години на добу, 7 днів на тиждень живуть своєю роботою. Звичайні люди після навчання і праці йдуть додому відпочивати, але тільки не журналісти. Ми помічаємо кожну дрібницю: чи то відкритий люк, чи то неграмотно написаний рекламний плакат. Журналістика – це покликання, від якого маєш діставати задоволення», – переконаний Василь Ільницький.
На запитання гостя, з яких джерел студенти черпають інформацію про події в Україні та на Закарпатті зокрема, були названі передусім інтернет-видання, а вже потім друковані ЗМІ. Василь Іванович закликав частіше читати газети, бо це інший рівень сприйняття, шукати ті видання, з яких можна почерпнути теми для власних матеріалів, які будуть надихати й сприяти професійному розвиткові.
«Попрошу вас читати інтелектуальні газети, особливо аналітичні статті в них. Вони допоможуть навчитися звіряти власні погляди, стануть орієнтирами у вашому професійному зростанні», – каже пан Василь.
Досвідчений журналіст закликав ніколи не засуджувати людей, у матеріалах дуже ретельно писати про своїх героїв. На його думку, кожного можна зрозуміти, адже всі наші вчинки мають причини, підґрунтя. «Ніколи не недооцінюйте своїх ворогів і не критикуйте людей. Намагайтеся зрозуміти кожного, не опускайтеся до приниження людської честі й гідності», – порадив Василь Іванович.
Василь Ільницький підписує книги для студентів
Попросив молодь обов’язково зберігати свої матеріали, а також записувати спогади старшого покоління про ті часи, які вони пережили, про війну, про те життя. Це дуже важливо для майбутнього покоління, бо ми маємо свій рід, предків, національність, ми не безбатченки і безхатченки.
Наприкінці зустрічі презентував 2 книги: власну «Штрихи нашого часу» і «Перші особи – 25 нарисів про лідерів краю» у співавторстві з професором Сергієм Федакою. Це єдине на українських теренах дослідження про перших осіб регіонального масштабу, які керували ним впродовж XIX–ХХ та початку XXI століть за різних державних формацій – від часів Австро-Угорської імперії до наших днів.
Історія книги цікава: спочатку автори написали серію газетних матеріалів про видатних особистостей краю, яка була відзначена обласною журналістською премією ім. В. Ґренджі-Донського 2006 року. Пізніше Іван Небесник наштовхнув на ідею створення книги. Матеріалів було лише 24, останнім героєм став тодішній очільник області Олександр Ледида.
На завершення Василь Ільницький написав побажання для майбутніх журналістів, запросив приходити до нього в редакцію з матеріалами й плідно співпрацювати.
Оксана Пітра
для Медіацентру УжНУ