Субота, 14.09.24, 17:43 | Вітаю Вас Гість | RSS

 

Професорові Світлані Пахомовій – 55!

 

Світлана Пахомова

Вельмишановна і дорога Світлано Миколаївно!

Колектив кафедри словацької філології  щиро вітає Вас із ювілеєм!

Ви розпочали свій життєвий шлях 17 травня 1959 року в м. Хуст Закарпатської області, згодом Ваша сім’я переїхала до обласного центру. У дитинстві Ви мріяли про професію журналіста, хотіли рівнятися на батька – відомого закарпатського журналіста Миколу Рішка. Та коли у 1976 році із золотою медаллю закінчили  ЗОШ №3 у м. Ужгороді й стали студенткою російського відділення філологічного факультету УжДУ, вже бачили себе  вчителем у школі, як мама. Ви захоплювалися російською літературою, писали  дипломну  роботу за творчістю Ф.М. Достоєвського.  Однак доля вирішила інакше…. У 1981 році Ви з відзнакою закінчили російське відділення філологічного факультету УжДУ і вступили до аспірантури при кафедрі загального і слов’янського мовознавства, яку очолював відомий український лінгвіст, засновник закарпатської ономастичної школи професор П.П. Чучка. Під його керівництвом Ви стали працювати в галузі ономастики й досі не зраджуєте своїм науковим інтересам. 

У 1985 році  в Одеському державному університеті імені І.І. Мечникова Ви захистили кандидатську дисертацію на тему: «Русские составные личные именования донационального  периода».  Після цього Ви майже десять років працювали (з 1985 року – асистентом, а з 1990 року – доцентом)  на кафедрі російської мови, про що й сьогодні згадуєте з теплом. У 1994 році Ви стали невід’ємною частиною колективу кафедри загального і слов’янського мовознавства, на базі якої  згодом відкривається словацьке відділення. Проходить час, і кафедра отримує нову назву – словацької філології.  Ви завжди  відчували потребу подальшого зростання і вдосконалення у науковому плані, тож  у 1996–1999 роках навчаєтеся у докторантурі при кафедрі, а вже у  2000 році захищаєте докторську дисертацію на тему: «Еволюція антропонімних формул у слов’янських мовах» (спеціальність «слов’янські мови, українська мова») в Інституті мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України. З 2001 року Ви обіймаєте посаду професора  кафедри словацької філології і цього ж року Ви  обрані  завідувачем кафедри, якою керуєте і понині.  

Ваш творчий науковий доробок  налічує близько 200 наукових праць з історичної антропоніміки та славістики, в тому числі монографій  «Еволюція антропонімних формул у слов’янських мовах» (1999, 2012), «Екстралінгвальні фактори в контексті розвитку слов’янських  антропосистем» (2003) та колективного дослідження «Ономастика Полісся» (1999), що побачило світ в Інституті української мови НАН України. Коло Ваших наукових інтересів надзвичайно широке. Це і слов’янська історична ономастика, лексикологія, лексикографія, це і синтаксис, проблеми міжмовної інтерференції тощо. Ваші праці публікуються у таких наукових виданнях, як “Мовознавство”, “Слов”янський збірник”, “Українська мова і література в школі”, “Записки з ономастики”, “Студії з ономастики та етимології”, “Slavica Slovaca”, “Filologická revue” та інших фахових наукових виданнях України, Словаччини, Чехії, Польщі, Росії та Білорусі.  Величезним надбанням сучасної словакістики є Ваші підручники «Словацька мова» (2008) та «Словацкий язык» (2010), написані у  співавторстві з лектором словацької мови та культури доцентом Я. Джоґаником.  Це – перші і єдині в Україні підручники  для студентів вищих навчальних закладів, де базовий курс словацької мови викладено в контрастивному аспекті, у зіставленні з українською та, відповідно, російською мовами. Як талановитий науковець і справжній фахівець Ви дуже гостро і динамічно реагуєте на потреби сьогодення, на актуальні напрямки у науці й прикладне застосування  словакістичних досліджень, тому саме Ви стали ініціатором створення словацько-українського перекладного словника. 

Ви – наша гордість! Адже  Ви, Світлано Миколаївно, – єдиний  доктор наук в Ужгородському національному університеті зі спеціальності 10.02.03 – слов’янські мови,  член  Національного комітету славістів НАН України, член спеціалізованої вченої ради К 35. 051. 13 у Львівському національному університеті ім. І. Франка із захисту  кандидатських  дисертацій.  Ви    виступаєте опонентом із захисту  кандидатських та докторських дисертацій зі спеціальностей “Слов’янські мови”, “Українська мова” в спеціалізованих радах Ужгорода, Києва, Братислави, Пряшева, Ви були експертом ВАК України.  Ви є почесним членом  редколегій фахових видань «Студії з ономастики та етимології» (Київ, НАН України), Наукового вісника УжНУ, очолюєте редколегію започаткованого Вами наукового збірника “Studia slovakistica”.

Крім того, Ви займається підготовкою наукових кадрів, успішно керуючи науковими дослідженнями аспірантів та здобувачів; за останні роки під Вашим керівництвом виконано та успішно захищено в спецрадах при Національній академії наук України 3 кандидатські дисертації зі спеціальності 10.02.03. – слов’янські мови (О.Л. Мадяр «Категорія роду іменників у словацькій мові» (2007), Н.П. Кашуба «Варіантність дієслівного керування у сучасній словацькій мові» (2009), Н. М. Петріца «Чеські антропонімні формули XI-XVIII ст.» (2011).

Ви – прекрасний, досвідчений педагог. Ви завжди   з любов’ю і повагою згадуєте своїх улюблених викладачів, від яких і навчилися педагогічної майстерності, любові до професії. Це, мабуть, вони навчили Вас керуватися принципом “Учитель, воспитай ученика, чтоб было у кого потом учиться”, який чують вже від Вас Ваші учні. Сьогодні Ви даєте поради молодшим колегам, радите, як знайти індивідуальний підхід до кожного студента, як сприймати їх не тільки в аудиторії, але і поза нею – як цілісні особистості.

Ви – талановитий оратор. Ваші доповіді на міжнародних наукових конференціях, симпозіумах та семінарах є завжди цікавими, актуальними, презентованими у своїй  неповторній, привабливій манері нерозривного контакту з аудиторією, з готовністю до дискусій. До студентів Ви завжди заходите з посмішкою, а Ваші лекції завжди неповторні. Ви переконані, що навіть про найскладніші речі можна розповісти цікаво і доступно.  Таких викладачів, як Ви, люблять і пам’ятають усе життя.       

Ви – душа і серце нашої кафедри!  Завжди щира і відверта, Ви  вмієте створити затишний і приємний мікроклімат у колективі. Коли ми бачимо Вас – струнку, милу жінку з чарівною посмішкою, сповнену оптимізму  і великої внутрішньої сили, щоразу переконуємо себе, що всі труднощі тимчасові, думати потрібно тільки про добре, жити, радіючи кожному дню.

Ви – керівник демократичного типу, прекрасний організатор, а Ваша працьовитість, активний стиль життя та принципова громадянська позиція спонукають нас до особистісного зростання, самовдосконалення та подальших наукових пошуків.

Дорога  Світлано Миколаївно! Дозвольте запевнити Вас у своїй незмінній симпатії і великій повазі та побажати Вам з нагоди  ювілею любові і гармонії, науково-творчого неспокою, родинного затишку, натхнення і віри у щасливе і мирне завтра. Многая і благая Вам літ.

Ми у Facebook

Календар публікацій

«  Вересень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Рубрики розділу

Афіша [4]Незабаром [16]
Актуально [141]Акції [132]
Позиція [18]МЦ-інтерв’ю [150]
Особистість [33]Студгромада [188]
Абітурієнт [84]Зблизька [88]
Наболіле [21]Із ректорату [149]
Не словом, а ділом [154]Компетентно [38]
Несподівано... [14]У ногу з часом [80]
Обмін досвідом [160]Теорія і практика [319]
Наукові форуми [273]Презентації [167]
Екскурсії [113]Дозвілля [210]
Ініціатива [47]Перспективи [38]
Підсумки [40]Спорт [238]
Традиції [206]Зустрічі [210]
Вітаємо! [235]Пам’ятаємо... [82]
Міжнародні контакти [230]Студентська практика [66]
Студмістечко [8]Конкурси [117]
На замітку [6]З минулого – в майбутнє [10]
Студентські будні і свята [9]Голоси неперебутнього [6]
Наше радіо [49]Слідами Евтерпи і Мельпомени [35]
Громада [2]Річниця [14]
Слава Україні! [9]Розмови від душі... [19]
З Приймальної комісії [91]The main news of university [12]
Подяка [8]Диванні розмови [1]
Телепідсумки [13]Письменник за прилавком [11]
Університетська кухня [3]Підсумки року [5]
Визнання [3]Експрес-інтерв’ю [4]