Нещодавно в УжНУ відбулося друге громадське обговорення перспектив упровадження інноваційних інформаційних технологій у виші, на якому виступав начальник інформаційно-технічного центру університету, старший викладач фізичного факультету Василь Біланчук з темою «Інформаційний простір інноваційного університету».
Розповідав Василь Васильович про сучасний інформаційний та єдиний телекомунікаційний простір, автоматизацію діяльності вишу, доводив, що впровадження нових інноваційних технологій не є чимось надскладним.
На думку пана Василя, структурований інформаційний простір має складатися з «живого журналу» подій, що передбачає комунікацію в одній соціальній мережі, яка дуже потрібна нині нашому університету (нею може стати, приміром, соцмережа CAMPUS 2.0.); громадська приймальня; дистанційне інтерактивне навчання; презентація всіх і кожного в діяльності УжНУ; автентичні структуровані електронні бази знань, а саме сертифікація й ліцензування інноваційних технологій, монетизація.
«Автоматизацію вишу доцільно розпочати насамперед зі створення онлайн-кабінету для викладача і студента, також важливим є розсилання «гарячих» повідомлень для викладача і студента.
Удосконалення наповнення ЄДЕБО (єдина державна електронна база з питань освіти і електронний вступ) є значним ресурсом УжНУ для створення єдиного інфопростору. Автентичну базу даних про структуру вишу й студентів апріорі слід використовувати для потреб університету. Аби автоматизацію навчального закладу пришвидшити й зуміти її на належному рівні подати до використання, варто пам’ятати про свідоме використання ресурсів УжНУ», – каже доповідач.
Розповідав Василь Васильович і про єдиний телекомунікаційний простір, який передбачає стабільні канали доступу до Всесвітньої мережі (два провайдери Інтернету та створення автономної системи), об’єднання мережі в єдину технічну структуру (оптоволоконні мережі передач даних), створення зон відкритого доступу до Інтернету в корпусах для працівників і студентів УжНУ (wi-fi-зони й термінали самообслуговування).
Як зауважує Василь Біланчук, нові інноваційні технології – це легко: «Аби наш університет був на відповідному рівні серед інших вишів, медійно-технічна підтримка також повинна бути адекватною. Це і мультиплікація через засоби масової інформації, і різнорівнева структура підтримки масових заходів під трендом УжНУ тощо.
Також варто створювати програми інноваційного кар’єрного зростання працівників, як це практикується в закордонних вишах. Важливим тут є системний підхід – використання курсів, форумів, конференцій тощо, створення плану наповнення бази знань структурованого дистанційного навчання працівників та студентів університету, впровадження паспорта спеціальностей (посад), на часі – організація Асоціації випускників УжНУ.
«З інновацій варто робити науку», – вважає Василь Васильович. Потрібно проводити конференції та семінари з нахилом до інноваційних інтерактивних програм навчання, влаштовувати різноманітні конкурси та олімпіади з ІТ-технологій у навчанні та залучати зовнішні інноваційні структури. Що ж до кадрового ІТ-потенціалу, то тут варто внести певні корегування:
• переходити від кількості працівників до якості праці;
• залучати молоде покоління для створення пілотних проектів (студенти і є цим молодим поколінням, оскільки вони готові експериментувати й мають свіжий погляд на ІТ-технології);
• використовувати дистанційні й класичні форми підвищення кваліфікації;
• орієнтуватися на синергетичний ефект від постійної кваліфікаційної складової.
Василь Біланчук уважає: ідентифікація себе з університетом – це найголовніша програма УжНУ.
Презентацію Василя Біланчука на тему: «Інформаційний простір сучасного інноваційного університету» можна переглянути тут. До слова, для університетів користування веб-ресурсом PREZI.COM є безкоштовним!
Галина Риган,
для Медіацентру УжНУ