Днями на факультет міжнародних відносин завітав перший секретар Генерального консула Словаччини в Ужгороді Олександр Шкурла, котрий розповів про економічні відносини України, зокрема Закарпатського її регіону, та Словаччини.
Декан факультету міжнародних відносин Микола Палінчак
Представив гостя декан факультету міжнародних відносин Микола Палінчак, зауваживши: «Я врахував ваші прохання щодо зустрічей із людьми, компетентними у сфері економіки, оскільки останнім часом справді говоримо з нашими гостями переважно на політичні теми. Сьогодні бажаю вам дізнатися побільше про відносини Словацької Республіки та України у сфері економіки».
Гість висловив свій погляд на те, як можна подолати проблеми із нинішньою ціною на російський газ: «Багато років вартість російського газу була дуже високою, але наголошу, що Україна й сама може забезпечувати себе блакитним паливом і навіть стати його експортером. Ваша держава є багатою, але майже нічого не зробила за 20 років незалежності, аби використати свої багатства для себе. Словаччина готова запропонувати допомогу Україні при переході до альтернативних джерел енергії.
Зауважу, що Енергетичне співтовариство домовилося на 10-й раді міністрів щодо імплементації Директиви ЄС 2009/28/EC про просування відновлюваної енергетики. Відповідно до цього рішення, Албанія, Боснія та Герцеговина, Хорватія, Македонія, Косово, Молдова, Чорногорія, Сербія та Україна взяли зобов’язання щодо обов’язкової частки відновлюваної енергії як компонента загального споживання в 2020 році. Україна має забезпечити 11 %».
Перший секретар Генерального консула Словаччини в Ужгороді Олександр Шкурла
Олександр Шкурла розповів також про інвестиції в економіку нашої країни: «Нещодавно міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета висловив сподівання, що Україна входитиме в ТОП-10 рейтингу Doing Business. З цією метою готуються відповідні зміни до законодавства, що стосуються дерегуляції.
Як відомо, торік Україна піднялася на 28 позицій у рейтингу легкості ведення бізнесу. За оцінками експертів Світового банку, поліпшення відбулося завдяки дерегуляції у будівництві, реєстрації власності і доступу до кредитування. Нині Україна у рейтингу на 112 місці між Ліваном і Новою Гвінеєю. Можливо, нинішні сподівання міністра з часом можна буде втілити в життя.
Частка прямих іноземних інвестицій в Україну 2013-го становила 2,86 млрд доларів, що удвічі менше від показника року попереднього (6,013 млрд доларів). Згідно з даними, на 1 січня 2014 року обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України з початку капіталовкладення становив 58,157 млрд доларів. На кінець року основними інвесторами України залишаються такі країни, як Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські острови, Франція, Швейцарія, Італія. На ці країни припадає майже 83 % загального обсягу прямих інвестицій. Звісно, картина не є прекрасною, проте, можливо, нинішній владі вдасться дещо підвищити інтерес інших держав до вашої».
Також пан Олександр наголосив, що нинішні стосунки України і Словаччини вийшли на рівень 2008 року, тобто поліпшилися. Словацька Республіка є країною промислово розвинутою: її автомобільна індустрія, до прикладу, вийшла на один із навищих рівнів у світі. Україні ж варто більше уваги звернути на сільське господарство і всякими способами розвивати його.
Хоч зустріч стосувалася економічних тем, питання студентів поширилися й на з’ясування ефективності введення санкцій щодо РФ, на що словацький гість відповів: «Ваша економіка не на кращому рівні, і погіршення стосунків із Росією теж впливає на неї негативно, тому потрібно нормалізувати відносини України і РФ, вести переговори, аби мирним шляхом вирішити конфлікт, що й робить нинішня влада».
Такі зустрічі є дуже важливими для студентів, адже, як зауважив сам Олександр Шкурла: «Ми дивимося на вас, студентів, як на майбутню генерацію економістів-міжнародників, котрі врахують наші помилки й зможуть підняти рівень економіки на вищий щабель».
Галина Риган
для Медіацентру УжНУ