У рамках проекту «Університет простір свободи. Публічні лекції» кандидат економічних наук, доцент Інституту економіки та міжнародних відносин Тетяна Бутурлакіна виступила з доповіддю на тему «Бюджетне планування і прогнозування: оцінка перспектив».
Найперше, що зробила лекторка, – пояснила ключові поняття:
– бюджетне прогнозування (стратегія) – це визначення основних показників бюджету на перспективу: окреслюються концепція, основна мета, головні методи розвитку й цілі, які мають бути досягнуті;
– бюджетне планування (тактика) – основа всієї фінансової роботи у державі: охоплює систему заходів держави щодо планомірного планування і використання централізованих фондів грошових коштів; уключає в себе процеси складання, розгляду і затвердження бюджету та відбиває процес створення, розподілу і використання бюджетних коштів.
Для чого проводити аналіз перспектив, оцінку своїх ресурсів і ставити планку, до якої треба буде дотягуватися? Призначення бюджетного планування дає змогу:
• забезпечити перевірку через фінансові показники збалансованості та ув’язування в цілому проекті програми;
• визначити джерела і способи фінансування всіх завдань і заходів, передбачених бюджетними програмами;
• забезпечити реалізацію єдиної фінансової політики, єдиних форм і методів всієї бюджетної роботи.
У процесі аналізу Тетяна Олександрівна докладно зупинилася й на питанні методів бюджетного прогнозування, наводячи приклади вдалих і не дуже, спираючись на світовий досвід ведення економіки. Докладніше говорила про такі методи:
– екстраполяція наявних тенденцій на майбутні періоди;
– створення економіко-математичних моделей, фінансових явищ і процесів та використання цих моделей для визначення показників бюджету при очікуваних значеннях;
– експертні оцінки.
До методів бюджетного планування віднесла метод прямого рахунку, екстраполяції, бюджетування, балансований та нормативний методи.
Теми, які висвітлюються під час публічних лекцій, є дискусійними. Для того і організовують їх обговорення, аби в доступній формі після глибокого аналізу й пояснення кожен присутній міг сформувати власний погляд на порушене питання. На цій лекції були виокремлені такі проблеми:
• відірваність місцевого бюджетного планування від загальнодержавного;
• значний розрив між бюджетним плануванням та прогнозуванням на різних рівнях державного управління;
• напрями оптимізації процесів бюджетного прогнозування в Україні;
• посилення інтеграції державного і бюджетного планування;
• розширення компетенції й посилення відповідальності головних розпорядників;
• упровадження у практику «песимістичного» сценарію бюджету.
Як і годиться, після озвучення слабких місць усі присутні розпочали обговорення. Запитання до Тетяни Бутурлакіної були різними. Переважно йшлося про те, що університет, володіючи потужними економічними кадрами, міг би залучати їх до формування свого кошторису, звертатися по професійний аналіз фінансової ситуації, зробити загальнодоступною інформацію про фінансові операції вишу тощо.
Світлана Лапига
Фото Роберта Паппа
|