Ярослава Гасинець
Біологія – один із пріоритетних напрямків науки ХХІ століття. Це та сфера, від якої безпосередньо залежить людське життя у всіх його проявах. Сьогодні робота біологів здобуває величезне практичне значення для медицини, сільського господарства, промисловості, раціонального використання природних ресурсів, охорони природи тощо. Щодо специфіки роботи і перспектив біологічного факультету, зокрема кафедри плодоовочівництва і виноградарства, у розмові із заступником декана біологічного факультету УжНУ Ярославою Гасинець.
• Що стало передумовою відкриття кафедри плодоовочівництва і виноградарства?
– Перш за все, відсутність на Закарпатті вишу сільськогосподарського спрямування, по-друге, специфіка ґрунтово-кліматичних і географічних умов, по-третє, специфічні традиції в галузі рослинництва. Тому з огляду на необхідність підготовки агрономів-рослинників для потреб сільськогосподарського виробництва Закарпаття й була створена така кафедра на біологічному факультеті УжНУ.
– Підготовка студентів за спеціальністю «Плодоовочівництво і виноградарство» розпочалась 1993 року при кафедрі фізіології рослин і біотехнології, а 1996 року була створена окрема кафедра аграрного профілю. Першим завідувачем був призначений доц. П.І. Голінка – фахівець в галузі фізіології винограду, один із провідних фізіологів рослин західноукраїнського регіону.
-
Як відбувався процес становлення цієї кафедри?
– З перших днів кафедра знаходилася у приміщенні адміністративного корпусу ботанічного саду УжНУ, там же були й аудиторії. Місцем для практичних занять студентів стали оранжерея, теплиці, відкритий ґрунт ботсаду.
Визначальним здобутком колективу кафедри став перший випуск спеціалістів-агрономів – вихованців Ужгородського університету, які були зараховані в 1993 р. на перший курс, у червні 1998 р. – 12 з них отримали диплом про вищу освіту. Всього за цей період вже маємо 15 випусків. Із 108 випускників-плодоовочівників-виноградарів 14 продовжують навчання в аспірантурі при провідних науково-аграрних установах України. 2003 року ми відкрили магістратуру з нашої спеціальності.
-
Як йдуть справи цьогоріч? Чи багато абітурієнтів маєте?
– Цього року на напрям «біологія» ліцензований обсяг прийому 80, державне замовлення – 40, на «агрономію» відповідно 30 і 15. Зауважу, що на напрям «агрономія» через центри зайнятості діє система ваучерів, яка дозволяє отримати безкоштовну другу освіту. Це стало можливим через потребу в агрономах. Договір укладається Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Також оголошено додатковий набір студентів, які закінчили аграрні коледжі, з терміном навчання 3 роки.
-
Які нинішні реалії та перспективи кафедри?
– Нині на кафедрі працює 14 осіб. Наполеглива робота колективу кафедри дає хороші результати. Так, у 2004 р. кафедра успішно пройшла державну акредитацію за IV рівнем. Для інтеграції у світовий освітній простір колектив кафедри успішно налагоджує зв’язки із закордонними навчальними закладами та переймає їхній досвід роботи. За короткий час розгорнуто співпрацю із вишами Словаччини, Угорщини, Польщі, Чехії та інших країн.
Діана Булак,
студентка відділення журналістики
|